Za zdražovaním domov sú vraj nové, prísnejšie požiadavky na energetické parametre stavieb. Ako to teda bude a ktorých domov sa to týka? Zaplatíme viac za ekologické, alebo neekologické riešenia? Aké domy je najvýhodnejšie stavať?
Odpovedá Robert Mazánik, odborník na drevostavby:
Od roku 2021 budú musieť domy spĺňať požiadavku takmer nulovej spotreby energie. Ste na to pripravený?
Rozhodne áno, už od roku 2016 máme v ponuke domy vyhovujúce vtedajšej novej norme. Tak ako sa norma sprísňuje, sme vždy rok popredu. Dnes plánujeme výstavbu na rok 2019 a v roku 2019 predstavíme model domu 2020 – to znamená model plne vyhovujúci novej norme.
Montovaný dom na báze dreva má oproti klasickým domom výhodu už teraz, pretože má dobre izolovaný a neprievzdušný obal bez tepelných mostov. Zároveň je stena izolant, takže vykurujete, resp. v lete chladíte iba vzduch v interiéri. Nemusíte vykurovať studené steny, alebo chladiť akumulované teplo vychádzajúce po vyvetraní zo stien murovaného domu. Keďže staviame kvalitné domy už dnes, sme na novú prísnejšiu normu pripravený.
Montovaný dom Kubis 77 s rekuperáciou a tepelným čerpadlom od ModerneDomy.sk v kategórii A, po novom trieda “dom s takmer nulovou spotrebou energie”.
O koľko nové pravidlá predražia rodinné domy?
Naše drevodomy veľmi nezdražejú, pretože už dnes máme steny v energetickej kategórii A, ak si klient vyberie aj kvalitnejšie okná ktoré máme v ponuke, bude celá obálka domu v kategórii A.
Tento predpis však prináša aj prísnejšie normy na vykurovanie a vetranie. Bude sprísňovať čím kúrite a ako efektívne a či vetráte a ako efektívne. Dnes je ešte možné vykurovať dom aj obľúbeným elektrickým podlahovým kúrením. Dom však musí byť veľmi dobre navrhnutý a kvalitne postavený. Ak však nová norma zníži povolenú hodnotu primárnej energie na vykurovanie na polovicu, v podstate si budete musieť zvoliť na vykurovanie tepelné čerpadlo. Podobne je to napríklad už dnes v Rakúsku, aj keď sa vám to z pohľadu počiatočných nákladov a prevádzkových úspor neoplatí. A čo je horšie, zníženiu CO2 to až tak nepomôže, čo mal byť pôvodný zámer tejto regulácie.
Aké riešenie ponúkate vy v ModerneDomy.sk?
Už dnes navrhujeme a vyrábame domy z kvalitných materiálov, s vhodným tvarom, správnou orientáciou na svetové strany a tepelným ziskom. Ich spotreba energií je veľmi nízka.
Preto už nie je oveľa nákladnejšie navrhnúť dom s takmer nulovou spotrebou energie (známy aj ako ultranízkoenergetický a pasívny), ktorého spotreba na vykurovanie bude tak nízka, že ju pokryjú aj domáce spotrebiče ako sušička, práčka, či umývačka.
Výroba základného prvku nášho domu – stena. Základ tvorí ekologické drevo s certifikátom PEFC. Izolácia je z minerálnej vlny a opláštená je sádrovláknitými doskami fermacell, ktoré sú zo sádry a papiera. Pri „výrobe“ našich materiálov máme takmer zápornú bilanciu CO2.
Z dlhodobého hľadiska sa tak vstupná investícia do kvalitnej drevostavby vráti relatívne rýchlo. Bežný slovenský staviteľ sa však snaží ušetriť všade. Nezvolí si dobrý návrh domu, kvalitné ekologické materiály a profesionálnu montáž. Stavia svojpomocne a z materiálov zaťažujúcich životné prostredie.
Potom túto nekvalitu, ktorá mu spôsobí prievan v peňaženke pri prevádzke domu, “vyrieši” kúpou čo najlacnejšieho tepelného čerpadla, lebo “ho treba”. Pritom v priebehu 20 rokov užívania domu “prekúri” aj tak viac ako majiteľ kvalitného domu. Nehovoriac o servise komplikovanej technológie a rôznych problémoch s domom. Je zrejmé, že toto asi nebude to správne riešenie.
Ako teda získať kvalitný dom a neplatiť oveľa viac ako dnes?
Snažíme sa záujemcom o stavbu domu vysvetliť, že ak sa na celú investíciu pozrú komplexne, aj s ohľadom na 20-30 ročnú prevádzku domu a jeho uhlíkovú stopu, oplatí sa im priplatiť si kvalitnejšie konštrukcie domu už teraz a zvoliť si montovaný dom na báze dreva.
Takže ak to zhrniem, hovoríte, že stavba sa vám v globálnom pohľade 20-tich rokov nepredraží, ak na začiatku oslovíte kvalitnú stavebnú firmu stavajúcu drevodomy?
Áno, hľadajte normálnu spoločnosť, ktorá má dlhoročné skúsenosti s návrhom aj stavbou domov. Ideálne s konštrukciou na báze dreva. Drevo pri raste pohlcuje CO2, pri výrobe tehly a ťažkých stavebných materiálov naopak množstvo CO2 vytvárate. Výberom vhodného materiálu viete pomôcť životnému prostrediu oveľa viac ako kupovaním si technológií na znižovanie energetickej náročnosti domu v budúcnosti.
Pasívny montovaný dom Dragon 130 od ModerneDomy.sk v triede A0, po novom trieda “domy s takmer nulovou spotrebou energie”
Hľadajte overené, vyskúšané a trvácne riešenie, ktoré daná firma potvrdí aj dlhoročnou zárukou. Nehľadajte pseudoriešenia z marketingom vyzdvihovaných materiálov, alebo neskutočných vlastností ako “dom ktorého stena dýcha” a obdobné lákadlá. Zamyslite sa nad tým racionálne – nie sú lepšou referenciou tisícky ľudí, ktorí sú spokojní?
Ďakujeme za rozhovor!